Aktuality

V neděli 30. 9. 2012 jsme se opět sešli zavzpomínat na Janu Navrátilovou a sehrát několik kvalitních a náročných zápasů.

Letošní Memoriál jsme spojili s oslavou 110 let řevnického tenisu. Ředitelka turnaje Jolana Posseltová zahájila turnaj a slíbila, že příští rok u příležitosti oslav 111 let řevnického tenisu uspořádáme veliký Retro turnaj. Už nyní si tedy můžete připravovat kostýmy a dřevěné rakety. Na Janu zavzpomínal pan Jindřich König, který ze své pokladnice dokumentů a fotografií připravil tři koláže se vztahující se k událostem ze života Jany Navrátilové a k oslavám 110 řevnického tenisu.

Počasí bylo exkluzivní, Václav nám připravil boršč a vynikajícího mladého francouzského kohoutka s nádivkou. Některé účastnice napekly dobroty ke kávě, Míra Šebík přivezl červený a bílý burčák.

Letošního ročníku se zúčastnili také tři letovské dvojice a několik švédských přátel. Celkem se sešlo 13 dvojic. Po napínavém finále porazila dvojice Michal Rečka a Dana Šupáčková dvojici Michala Drašnara s Ivanou Kochovou.

Ceny vítězům předala dcera Jana Navrátilová, zavzpomínala na maminku, které by letos bylo 80 let. Zde k nahlédnutí pár fotografií.

Aktualizováno (Čtvrtek, 18 Říjen 2012 07:46)

 
5. 10. 1932 – se narodila a 5. 10. 2002 v klubovně LTC Řevnice oslavila své sedmdesátiny paní Jana Navrátilová, dlouholetá úspěšná hráčka LTC Řevnice, místopředsedkyně výboru a maminka slavné tenistky Martiny Navrátilové. Český tenisový svaz jí udělil medaili Karla Koželuha „Za zásluhy o rozvoj tenisu“, kterou jí u příležitosti narozenin osobně předal předseda Českého tenisového svazu Ing. Ivo Kaderka.
 

110 LET ŘEVNICKÉHO TENISU (1902-2012)

Tenis v Řevnicích byl v první polovině 20. století velmi populárním sportem. Ve dvacátých letech minulého století působily v Řevnicích tři tenisové kluby – LTC, tenisový oddíl Okrašlovacího spolku a tenisový oddíl SK Řevnice, jehož členem byl m.j. Jan Semanský, dědeček Martiny Navrátilové. Kluby měly tehdy celkem devět antukových nebo pískových dvorců a dalších šestnáct (!) dvorců bylo soukromých, což jsem popsal ve své publikaci „100 let řevnického tenisu“.

Nejstarší písemnou zmínku o tenisu v Řevnicích jsem našel v českém časopise „Sport a hry“ v čísle 31, na straně 271, z roku 1902. Tam je článek, který referuje o uspořádání klubového turnaje Lawn-Tennis Klubu v Řevnicích dne 14. září 1 902. Hrála se dvouhra pánů, dvouhra dam a smíšená čtyřhra.

Výbor LTC Řevnice připravil oslavu výročí 100 let řevnického tenisu na září 2002. Protože v srpnu 2002 došlo k mimořádným povodním na Berounce, které též významně postihly naše město, byly oslavy pochopitelně odvolány. I vyučování bylo zahájeno se zpožděním až 16. září 2002.

Oslavy 100. výročí řevnického tenisu se uskutečnily až v sobotu 24. května 2003. V tento den byla v klubovně LTC otevřena výstava nazvaná „Z historie LTC“, která je k vidění dodnes. Zároveň byl uspořádán klubový turnaj smíšených dvojic. Hráči hráli v dobových úborech z počátku 20. století a povinností byla hra se starými dřevěnými raketami, což členové výboru kontrolovali. Ceny vítězům předal zástupce Českého tenisového svazu pan Josef Šlajs. Tenisová výstava byla prezentována v řevnickém Zámečku jako součást oslav 750 let našeho města.

LTC Řevnice by se délkou své existence mohl zařadit mezi „stoleté“ kluby, které jsou v Evropě soustředěny ve zvláštní organizaci (nejstarší jsou britské kluby, Bad Homburg v Německu, TC Barcelona, u nás I. ČLTK Praha, SK Plzeň). V Řevnicích však byla tradice tenisu dvakrát přerušena světovými válkami a jedenkrát v období padesátých let. Ale co hlavně, členství s sebou nese i mezinárodní finanční závazek.

Jindřich König

 

Některá na dvojku končící výročí v řevnickém tenise

1902 – první písemně doložený klubový turnaj v Řevnicích. Hrál se v září 1902.

1912 – přebor LTC Řevnice v kategorii mužů za účasti 22 hráčů se hrál v srpnu. V pánské dvouhře zvítězil Jan – Handa Tille. Byl v pozdějších letech mnohonásobným čs. reprezentantem v šermu.

14.8.  se hrálo v Řevnicích přátelské utkání s LTC Černošice. Hosté zvítězili poměrem bodů 9:5. Za ně nastoupili m.j. prvotřídní pražští hráči Kodl a Ardelt. Složení týmu Řevnic: J. Škvor z Horomilu, J. Tille, B. Müller, V. Tille, sl. Boža Nevolová, paní Šourková, sl. H. Taussigová. O utkání je referováno ve sportovním časopise „Sport a hry“.

1922 – tenisový oddíl Okrašlovacího spolku vybudoval dva další dvorce u Selecké cesty, dnes je to ulice „U prodejny“ (naproti obchodu „U Noska“). Dvorce za II.světové války zanikly.

1932 – 1.–7. srpna se konal na dvorcích LTC Řevnice VII. mezinárodní tenisový turnaj. Hlavní soutěží bylo Mistrovství středních Čech.V kategorii dvouhry mužů zvítězil Jan Koželuh, ve čtyřhře s Wölfelem vyhrál pánskou čtyřhru a s Kyselovou mix. Koželuh se turnaje zúčastnil popáté.

1972 – Martina Navrátilová zvítězila v 16 letech na přeborech ČSSR ve dvouhrách v kategoriích žen i dorostenek současně.

· · Řevnické družstvo dospělých TJ Slavoj Řevnice hrálo II. tenisovou ligu.

2002 – 25. setkání s berlínskými tenisty SV Berlin-Friedrichstadt v Berlíně za účasti 1 1 hráčů ze Řevnic.

· · · 13. setkání s německými tenisty klubu BTC Kürten u Kolína nad Rýnem na řevnických dvorcích.

· · · 7. ročník Memoriálu Pepy Semanského v pánské čtyřhře v kategorii veteránů.

· · · Oslavy 100 let řevnického tenisu byly odloženy pro velké záplavy na Berounce v Řevnicích. Konaly se až na jaře 2003.

J. König

 

Wimbledon a světové tenisové legendy

Pražské nakladatelství Fragment, s.r.o., vydalo v letošním roce zajímavou knihu „Wimbledon a světové tenisové legendy“, kterou společně napsali Jaroslav Kirchner a Zdeněk Žofka. První autor je dlouholetý sportovní redaktor a publicista, který se často prezentuje jako tenisový novinář. Zdeněk Žofka je bývalý úspěšný československý tenista, který vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze. Mnoho let se věnuje práci tenisového trenéra v ČR a v Německu. Od roku 2002 je i příležitostným televizním tenisovým komentátorem. Kniha o historii Wimbledonu byla nejspíše inspirována loňským vítězstvím naší hráčky Petry Kvitové ve wimbledonské dvouhře. Publikace má šest kapitol.

První část se nazývá Krása a pokora wimbledonského vrcholu. V ní autoři uvádějí krátký pohled na historii wimbledonského tenisového turnaje, nejstaršího na světě, který jako jediný ze čtyř grandslamových se dodnes hraje na trávě.

Druhá část je věnována tenisu mužů a je nazvána Největší mužské hvězdy. Autoři se v patnácti zajímavých kapitolách zmiňují o velikánech historie mužského tenisu.

Třetí oddíl knihy popisuje ve dvanácti kapitolách slavné tenistky a má název Největší ženské hvězdy. Čtvrtá část má název Nejslavnější Češi ve Wimbledonu. V ní nacházíme osm jmen: Jaroslav Drobný, Věra Suková, Jan Kodeš, Ivan Lendl, Hana Mandlíková, Jana Novotná, Tomáš Berdych, Petra Kvitová. Martina Navrátilová má svou kapitolu v předchozí části s názvem – Famózní Američanka od Berounky.

Poslední dvě kapitoly věnují autoři knihy svým osobním vzpomínkám a zážitkům, jimiž vyjadřují svůj vztah k tenisu. V publikaci nechybí ani zajímavé obrázky a mohu ji každému tenisovému fandovi jen doporučit. Kniha je také k zapůjčení v řevnické knihovně.

J. König